Blog internetowy

Prowadzenie bloga

Pisaniem bloga może zająć się właściwie każdy, kto kreuje coś ciekawego albo preferuje się podzielić własnymi przemyśleniami, czy codziennością.
O czym pisać bloga internetowego?
Na blogu internetowym można zamieszczać właściwie wszystko, każda metoda i tematyka znajdzie swoich odbiorców.
Nie istotne, czy piszesz opowiadania, czy pamiętnik, zamierzasz zademonstrować wytwór swojej wyobraźni, czy własne życie.

Jeżeli już zamierzasz prowadzić bloga – rób to.
Na blogach najczęściej pojawiają się właśnie opowiadania w różnej tematyce, natomiast nie brakuje także blogów tematycznych: kulinaria, moda i uroda, opisy interesujących książek i filmów, którymi autor bloga online woli się podzielić i sporo innych. Można pisać wręcz o każdym swoim zainteresowaniu.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że ważny jest sposób przekazu i o tym, że blog internetowy to nie tylko tekst.
Jak przyciągnąć czytelnika?
Nie ma chyba bloga internetowego, który przypadłby do gustu wszystkim osobom. Wynika to z tego, że nie wszyscy lubimy to samo i oczywiście nie każdy temat nas zainteresuje. Dlatego nie warto się przejmować jedną, czy dwiema opiniami negatywnymi. Natomiast o ile one przeważają to już trzeba się zastanowić, czy na pewno wszystko jest w porządku.
A więc o czym należy głównie pamiętać?

Zadbaj o wygląd strony – chaotyczne rozmieszczenie informacji powoduje, że blog internetowy wygląda niestarannie, natomiast kiepsko dobrana paleta kolorystyczna utrudnia czytanie, co zniechęca czytelnika, bo wszakże nie lubimy się długo męczyć; czytanie bloga internetowego powinno sprawiać radość. Bardzo dobre pierwsze wrażenie to połowa sukcesu zatem poświęć dłuższą chwilę na zbudowanie grafiki; jeżeli przyciągnie ona uwagę, to zachęci odwiedzającego stronę do zgłębienia treści.
Pamiętaj, że piszesz dla ludzi – niezależnie od tego, jakiego bloga internetowego prowadzisz dbaj o to, ażeby wpisy były sensowne, poprawne stylistycznie i gramatycznie. Pisz o tym, co uważasz za interesujące i w taki właśnie sposób to przedstawiaj. Weź pod uwagę, że czytelnik może nie znać opisywanego tematu; wyjaśniaj dość ze starannością, ażeby nikt nie musiał poszukiwać dodatkowych informacji, w celu zrozumienia twojego wpisu.
Skup się na jednym temacie – kiedy piszesz o modzie nie publikuj nagle wpisu na w całości inny temat. Nawet o ile pragniesz się podzielić jakąś inną informacją, staraj się te dwie sprawy powiązać.

Pozyskanie nowych czytelników wiąże się głównie z pierwszym wrażeniem; powinno się kogoś zachęcić, aby poświęcił chwilę na bliższe zapoznanie z blogiem. Jest to ważne zwłaszcza na początku, gdy mało jest czytelników, którzy mogą polecać bloga znajomym.
By zachęcić do przeczytania kolejnych wpisów ważna jest też interakcja. Jeśli odpowiadasz na komentarze, stosujesz się do zaleceń czytelników, poruszasz proponowane przez nich tematy zwiększasz szansę na to, że wrócą na twojego bloga internetowego.
Trzymaj się również terminów. Jeśli informujesz, że wrzucisz nowy wpis w poniedziałek, to nie zwlekaj do wtorku, bo wtedy ludzie mogą już nie sprawdzić, czy coś się pojawiło.