Matka pszczela – jaką wybrać?

Jeżeli już myślimy o rozpoczęciu hodowli pszczół albo także już posiadamy pasiekę to oczywiście musimy pomyśleć także o zakupie matek pszczelich. Pamiętajmy o tym, że doświadczeni hodowcy oferują między innymi matki pszczele unasiennione. Trzeba tutaj podkreślić, że takie unasiennienie odbywa się w pasiece.

Musimy zdawać również sobie sprawę, że trutnie dobrane do zapłodnienia powinny cechować się określonymi właściwościami, tak by potomstwo także wyróżniało się pożądanymi cechami. Dlatego też hodowcy do zapłodnienia samicy wykorzystują wyłącznie trutnie pochodzące z sprawdzonych rodzin ojcowskich. Znaczy to, że są to osobniki selekcjonowane co najmniej dwa pokolenia do tyłu. Warto więc wybierać takie osobniki do naszej pasieki, które wprowadzą pożądane przez nas cechy przykładowo takie jak wysoka miodność czy też łagodny behawior.
Prowadzenie pasieki – na co zwrócić uwagę?
Prowadzenie pasieki to z pewnością spore wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy czasu a także zaangażowania. Warto pamiętać jednak o tym, że jest to także zajęcie fascynujące, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. A dodatkowo daje nam ogromne korzyści, przede wszystkim w postaci towarów pszczelich, które mogą być przeznaczone na własny użytek, niemniej jednak też przeznaczone do dystrybucji, a to może stanowić dla nas dodatkowe źródło dochodu. A przy tym, pszczół z roku na rok jest coraz mniej, a zatem warto cenić tych wszystkich, którzy zakładają pasieki i próbują tę sytuację zmodyfikować. Warto zdawać sobie sprawę jednakże o tym, że prowadzenie pasieki to między innymi dobór odpowiednich osobników takich jak mamusia pszczela włoszka. Jeżeli już jesteśmy podczas wyboru matki pszczelej do naszej pasieki to zdecydowanie warto korzystać z usług doświadczonych hodowców, którzy oferują zarówno samicę unasienione jak też nieunasiennione. Warto pamiętać o tym, że są to pszczoły dostępne w różnorakich rasach, które są popularne pośród polskich hodowców, a więc na przykład osobniki takie jak maminka pszczela sklenar. Wprowadzenie do pasieki odpowiednich osobników z całkowitą czyli stu procentową pewnością bardzo dobrze wpłynie na jej funkcjonowanie.

Polecana strona: matka pszczela sklenar.