Rośliny ozdobne – budleja

Coraz częściej w polskich ogrodach ukazują się imponujące krzewy ozdobne, które nieraz pochodzą z bardzo odległych zakątków. Właściwym przykładem takiej rośliny ozdobnej, które na stałe zagościła w przydomowych ogrodach Mieszkańców polski, jest budleja, która pochodzi z Chin oraz Japonii. Jest to krzew ozdobny, który występuje w licznych odmianach, są to zarówno odmiany karłowate, jak również rośliny, które osiągają wręcz 5 m wysokości.

Nie powinno więc być zaskoczeniem, że takie krzewy ze względu na ocieplenie klimatu, świetnie sprawdzają się na działkach, czy też w ogrodach. Warto mieć na uwadze także o tym, że jest to roślina, która dostępna jest w licznych odmianach kolorystycznych, a zatem zarówno w kolorze fioletowym różowym, ale również białym.
Rośliny ozdobne – co warto mieć świadomość tego na temat gatunku Budleja?
Głównie należy podkreślić, że jest to roślina ozdobna, która odznacza się kłosowatymi kwiatami. Potocznie nazywana jest również motylim krzewem, ponieważ jest licznie obsiadana przez motyle, które zwabione są pięknym zapachem tej rośliny. Warto również podkreślić, że ta roślina ozdobna ma dosyć bardzo duże oczekiwania o ile chodzi o wodę, w sytuacji upalnych dni letnich musi być obficie podlewana, tak aby nie zwiędła. Prócz tego, nie najlepiej znosi również niskie temperatury, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju, dlatego musi być zimą w specjalny sposób okrywana. A co najbardziej istotne, w sytuacji odmian niskich, które nie osiągają zbyt ogromnego wzrostu, może być uprawiana w specjalnych pojemnikach, a zatem taka budleja będzie zdobiła balkony i tarasy. Spośród licznych odmian największą popularnością cieszy się odmiana skrętolistna, jak też odmiana Davida. Ogromną pozytywną właściwością odmiany skrętolistny jest to, że odznacza się wyższą niż inne odmiany odpornością na mrozy. Co bardzo ważne, może osiągać imponujące wymiary, ponieważ sięgające nawet 4 m. Warto wspomnieć również o tym, że ta odmiana nie gorzej znosi niskie zasoby wody, jak też wysokie nasłonecznienie. Odróżnia się występowaniem drobnych kwiatów, które tworzą kwiatostany o kolorze błękitnym. Warto dodać jednakże o tym, że bez względu jaką odmianę tej rośliny wybierzemy, musimy gruntownie zapoznać się z jej wymaganiami, dotyczącymi zarówno warunków glebowych, jak również odpowiedniej ilości wody.

Sprawdź również informacje na stronie: budleja.